2/2006

Záhada původu hnědého trpaslíka
SUBHANJOY MOHANTY A RAY JAYAWARDHANA
Hnědí trpaslíci vnesli do teorie vzniku planet a hvězd pěkný zmatek. Možná však pomohou tyto teorie vylepšit.
 
Vlny na galaktickém jezeře
FRANÇOISE COMBES
Astronomové si začínají uvědomovat, že krásné tvary galaxií nejsou náhodné. Mají klíčovou teorii při vzniku a vývoji galaxií.
 
Mateřský mozek
CRAIG HOWARD KINSLEY A KELLY G. LAMBERT
Těhotenství a mateřství mění u savců strukturu samičíhomozku; činí matky citlivějšími ke svému potomstvu a zlepšuje jejich schopnost o něj pečovat.
 
Pandemie: Jsme na ni připraveni?
W. WAYT GIBBS A CHRISTINE SOARES
Jednoho dne se celým lidským společenstvím přežene vysoce nakažlivý smrtelný kmen viru chřipky a vyžádá si milióny životů. Může se to stát již za několik měsíců, nebo až za mnoho let. Další pandemie je však nevyhnutelná.
 
Imunitní systém včasné výstrahy
LUKE A. J. O´NEIL
Vrozená imunitní odpověď tvoří první obrannou linii proti útočícím mikrobům a hraje důležitou roli u zánětlivých onemocnění. Výzkum funkcí tohoto systému by mohl vést k objevu nových léčebných postupů.
 
Genomy pro všechny
GEORGE M. CHURCH
Technika další generace, která umožní rychlé, levné a široce dostupné čtení DNA, spatří světlo světa již za méně než deset let. Tato zařízení mohou vnést do výzkumu revoluci a zahájit éru medicíny šité na míru každému jednotlivci.
 
Srážení obvodů ve vodě
GARY STIX
Výrobci polovodičů máčejí své výrobky ve vodě, aby byly rychlejší, menší a levnější.
 
Krajina teorie strun
RAPHAEL BOUSSO A JOSEPH POLCHINSKI
Teorie strun předpovídá, že by mohl vesmír spočívat náhodně v jednom z „údolí“ z téměř nekonečného množství údolíček ve virtuální krajině nepřeberných možností.
 
Jak ochránit New Orleans
MARK FISCHETTI
Hurikány Katrina a Rita zpustošily severní pobřeží Mexického zálivu. Letos v červnu začíná období bouří – jako každý červen. Je vůbec možné spolehlivě ochránit pobřežní komunity?
 
Jaderné zbraně proti bunkrům
MICHAEL LEVI
Nové jaderné zbraně zavrtávající se do země by mohly zničit podzemní vojenská zařízení, ale jejich strategická a taktická účinnost je pochybná.
 
Tajemství damascénských čepelí
JOHN D. VERHOEVEN
Před staletími řemeslníci vykovali jedinečné ocelové čepele. Ale jak to udělali? Autor a kovář našli odpověď.