Leden 2009
Články
Soukromí v době terabytů a teroru
Peter Brown
Neklid, který v našem světě vládne od jedenáctého září 2001, společně s internetovou revolucí posouvá hranice mezi veřejným zájmem a právem člověka na to, aby ho „nechali na pokoji“.
Otázky o soukromí 2.0
Esther Dyson
Mnohé z otázek, které se tváří jako otázky soukromí, se nakonec mohou ukázat jako záležitosti týkající se bezpečnosti, zdravotní péče, pojištění či sebezáchovy.
Báječný nový svět k odposlechu
Whitfield Diffie a Susan Landau Jak se telefonní rozhovory přestěhovaly na internet, přibylo i těch, kteří jim chtějí naslouchat. To však znamená i nebezpečné posílení kontrolních prostředků státu.
Chraňte si své geny!
Mark A. Rothstein
Jsou zapotřebí silnější zákony, které by zabránily pojišťovnám a zaměstnavatelům v diskriminaci na základě genetických testů.
Nástroje špionážního řemesla
Steven Ashley
Kamery pro noční vidění, biometrická čidla a jiné vynálezy již nyní umožňují špehům přístup do soukromých prostor. Brzy ale nastoupí „Bug-Bots“ – malí špionážní broučci do dlaně.
RFID: Jste to vy!
Katherine Albrecht
Drobné radiofrekvenční identifikační značky neboli tagy, dlouho používané pro sledování dodávek a zásob, se nyní objevují ve stále rostoucím počtu spotřebního zboží. Bojovnice za ochranu soukromí dokazuje, že tato zařízení představují nová bezpečnosti rizika pro ty, kdo je nosí, a to často nevědomky.
Více než otisky prstů
Anil K. Jain a Sharath Pankanti
Bezpečnostní systémy založené na anatomických parametrech a rysech chování mohou nabídnout nejlepší ochranu proti krádeži totožnosti.
Informace celého světa, spojte se!
Simson L. Garfinkel
Propojení osobních dat každého jednotlivce – od účtu za kreditní karty po výpisy hovoru z mobilního telefonu – do jednoho všezahrnujícího digitálního fasciklu je představa působící jako noční můra v duchu díla George Orwella. Není to ale tak snadné, jak se většina lidí domnívá.
Kryptografie: Jak udržet tajemství
Anna Lysyanskaya
Různé počítačové vybavení může chránit vaše soukromí a online-aktivity do jakéhokoli požadovaného stupně.
Za kulatým stolem
Zlepšení bezpečnosti připojení k síti Abychom se byli schopni chránit před četnými a důmyslnými útoky hackerů, požadují odborníci na bezpečnost vylepšení technologií, ale také zvýšení pozornosti věnované lidským a právním faktorům.
Konec soukromí?
Daniel J. Solove
Mládež si vzájemně svěřuje ty nejintimnější detaily soukromého života na společenských webových stránkách a předznamenává tak stírání rozdílů mezi veřejným a soukromým životem.
Speciální sekce: České vysoké učení technické v Praze
ČVUT patří mezi 500 nejlépe hodnocených univerzit světa. Řada témat tohoto speciálního čísla Scientific American je přímo spojena s výzkumem a výukou na ČVUT, a proto právě zde představujeme to, co tato vysoká škola nabízí studentům a partnerům v průmyslu i dalších oblastech.